۰

اسلایدر / مقالات

سکته مغزی(CVA) علائم,عوارض,درمان توانبخشی

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵ در ۰۲:۳۲ توسط

سکته مغزی علایم,درمان و توانبخشی

سکته مغزی CVA

زمانیکه رگ های خون‌رسان به مغز بهر دلیلی پاره یا بسته شود، بافت‌های مغز از اکسیژن و غذا محروم می‌شود و بعد از چند دقیقه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند، در این وضعیت  فرد دچار سکته مغزی(stroke) شده‌است.

سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی است، درمان فوری ضروری بوده و عملکرد زودهنگام می‌تواند جلوی آسیب بیشتر و عوارض شدید و بلقوه سکته مغزی را بگیرد. فرد دچار سکته مغزی شده ممکن است توانایی حرف زدن را از دست داده، دچار مشکلات حافظه شده یا یک طرف بدنش فلج شود. خبرخوب این است که سکته مغزی می‌تواند پیشگیری و درمان شود.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

علایم سکته مغزی: به طور ناگهاني آغاز می شوند به همين خاطر توجه به زمان شروع هر يک از اين  پنج علائم در زنان و مردان حائز اهميت است.

اين علائم عبارتند از:- احساس كرختی يا ضعف كه معمولا فقط در يك طرف صورت يا بدن، در يک دست يا پا و بسيار ناگهانی بروز مي‌كند.

– گيجي كه موجب نامفهوم شدن ناگهانی گفتار و دشواری در پيدا كردن واژه‌های مناسب و يا حتي ناتوانی در درك گفته‌های ديگران مي‌شود.

– مشكل در راه رفتن به علت سرگيجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگی است.

– تاری ناگهانی ديد كه موجب مشكل در بينايي در يك يا هر دو چشم مي‌شود. گاهي نيز فرد دچار دوبيني يا تيره‌شدن كلي ديد مي‌شود.

– سردرد غيرعادی و فوق‌العاده شديد كه شبيه به يک ضربه ناگهانی است و گاهی با سرگيجه و حالت تهوع همراه است.

هر چند موارد فوق شايعترين علائم مشترك هشداردهنده سكته مغزی در زنان و مردان هستند اما بررسی ها نشان می دهد در زنان پنج نشانه سکته مغزی بيشتر نيز مشاهده مي‌شود كه اين علائم مخصوص جنسيت آن ها است و در مردان اغلب ديده نمی شوند.اين علائم عبارتند از:

-احساس خستگی ناگهانی

-افتادن يا تشنج ناگهانی

– تشديد ناگهانی ضربان قلب

– بروز درد ناگهانی در قفسه سينه، دست، پا و صورت

– تنگی نفس به طور ناگهانی و يا سكسكه

عوامل

عواملیکه برسکته مغزی تاثیر می‌گذارند به دو دسته قابل تغییر و غیرقابل تغییر تقسیم می‌شوند،‌ افرادیکه تعداد بیشتری از این عوامل را داشته باشند، ممکن است در خطر بیشتری برای ابتلا به سکته مغزی باشند.

عوامل قابل تغییر شامل

فشار خون بالا (hypertension)

دیابت

سیگار کشیدن و یا استشمام دود سیگار دیگران

کلسترول بالای خون

مصرف الکل

چاقی و یا اضافه وزن

سابقه بیماری های قلبی

استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری یا هورمون درمانی با قرص های حاوی استروژن.

عوامل غیرقابل تغییر شامل:

سن : خطر سکته با افزایش سن افزایش می‌یابد و افراد ۵۵ سال به بالا بیشتر از بقیه در خطر هستند.

نژاد: افراد آفریقایی-آمریکایی بیشتر از سایر افراد در خطر سکته مغزی می‌باشند.

جنسیت: مردان بیشتر از زنان در خطر سکته مغزی می‌باشند. زنان معمولا در سنین بالاتری نسبت به مردان دچار سکته مغزی شده و خطر مرگ پس از سکته مغزی در آنها بیشتر است.

سابقه: سابقه شخصی و یا خانوادگی سکته مغزی، سکته قلبی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

عوارض

سکته مغزی می‌تواند باعث ناتوانی‌های موقتی و یا دائمی بسته به مدت زمان فقدان خون در مغز و  بخش آسیب دیده شد. این عوارض شامل:

فلج شدن و یا از کار افتادن عضلات.مشکل در صحبت کردن و یا فرودادن غذا و مایعات.

حافظه و یا مشکل در فکرکردن.

مشکلات احساسی

درد یا سایر احساسات غیرمعمول در قسمت‌هایی از بدن که تحت تاثیر سکته قرار گرفته‌اند.

تغییر در رفتار و اهمیت به خود.

مانند سایر بیماری‌ها صدمات مغزی و درمان عوارض آنها بسته به اشخاص مختلف متفاوت است.

راه ها و روش های درمان توانبخشی سکته مغزی :

  1. به طور کلی درمان بیماری سکته مغزی شامل دو مرحله است:
  2. ۱– فاز حاد(بلافاصله تا چندین روزپس از بروز بیماری)
  3. ۲- فاز تحت حاد و مزمن(پس از هفته اول تاچندین ماه پس از بروز بیماری) در فاز حاد پس از بررسی های اولیه و مشخص نمودن نوع سکته و عوامل خطرزا، درمان ها معمولا” شامل پایدار نمودن وضعیت بالینی بیمار، استفاده از داروهای حل کننده لخته مانند rt-PA در موارد انتخابی، کاهش تورم بافت مغز در صورت وجود، تجویز داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکت، استفاده از داروهای محافظت کننده سلولی، انجام جراحی و رفع عوامل خطرزاری بیماری خواهد بود. لازم به ذکر است که در صورت پایدار بودن وضعیت بیمار، توانبخشی بیماران باید در این فاز و حتی در بیمارستان شروع شود، چرا که شروع هرچه سریعتر توانبخشی با میزان و سرعت بالاتر بهبودی در آینده همراه خواهد بود. در فاز تحت حاد و مزمن محور درمانها بر توانبخشی صحیح بیمار به منظور افزایش توانایی های جسمی و پیشگیری از بروز تدریجی هوارض جدی و ناتوان کننده در بیمار و در نتیجه کاهش موارد مرگ و میر در آینده، استوار است. در این دوره توجه به اصلاح الگوی زندگی و عوامل خطرزای بیماری نیز به منظور پیشگیری از بروز سکته های مجدد باید مد نظر قرار گیرد
  4. به عنوان یک قانون کلی، توانبخشی بیمار سکته مغزی باید در زودترین زمان و به بیشترین میزان ممکن انجام گیرد. توجه داشته باشید که بازتوانی در یکسال اول و بویژه در سه ماهه نخست پس از بروز بیماری بسیار بسیار اهمیت دارد.
  5. در سکته مغزی، کلید بهبودی در داشتن انگیزه و پیگیری جدی در مانهای توانبخشی است.

پیشگیری

اگر شما سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA یا سکته مغزی کوچک)  داشته‌اید، رعایت موارد ذکر شده به شما در پیشگیری از سکته بعدی جلوگیری می‌نماید.خیلی از شیوه‌های پیشگیری از سکته مغزی با شیوه‌های پیشگیری از بیماری‌های قلبی یکسان است.

بصورت عمومی، توصیه‌های سبک زندگی سالم شامل:

کنترل فشارخون بالا.

سیگار نکشیدن و یا ترک سیگار.

کاهش دریافت و مصرف کلسترول، سدیم و چربی.

درمان و کنترل مناسب دیابت.

مدیریت استرس.

افزایش فعالیت جسمانی و ورزش.

رعایت رژیم غذایی سالم.

گردآوری:ارگوتراپیست میثم شمسی

 

 

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پاسخ دهید