۳

کاردمانی ذهنی / معرفی رشته

اهداف کاردرمانی ذهنی در کودکان شامل چه مواردي است؟

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۵ در ۲۱:۵۴ توسط

بهبود مهارت‌هاي حرکتی ظریف و درشت، مداخلاتی در جهت تسهیل یکپارچگی حسی و پردازش حواس گوناگون، بهبود مهارت‌هاي شناختی (شامل: درك مفاهیم، توجه و تمرکز، حافظه، مهارت هاي حل مسئله و استدلال، تفکر انتزاعی و کارکردهاي اجرایی و …)، بهبود مهارت هاي ادراکی و حسی (شامل: تصویر بدنی، ادراك بینایی، ادراك شنوایی و لامسه، پراکسیا یا برنامه ریزي حرکتی و …)، بهبود مهارتهاي عاطفی (مانند کنترل هیجان)، تقویت مهارتهاي ترسیمی و رشد نقاشی (کاربرد قلم، نقاشی، نوشتن و … )، رفع مشکلات رفتاری (افزایش تحمل کاری و دستور پذیری و کاهش لجبازی و …) آموزش مهارت‌های روزمره زندگی، استفاده از بازی در راستای اهداف درمانی، آموزش مهارت‌های اجتماعی و گروه درمانی، آموزش و مشاوره به خانواده در خصوص کودک و… .

کاردرمانی مهمترین پروسه توانبخشی با رویکردی هالیستیک است.طبق تعریف کاردرمانی هنر بکارگیری فعالیت‌های هدفمند جهت دادن انگیزه کافی برای انجام و ادامه درمان و ارائه تمرین‌های کاربردی مناسب است که به منظور پیشگیری از ناتوانی و حل مشکلات عملکردی و کسب حداکثر استقلال عملکردی افراد بکار می رود، این خدمات در محدوده مشکلات فیزیکی و روانی قرار دارند. پیشگامان این حرفه معتقد بودند که با استفاده همزمان از عضلات و ذهن در فعالیت‌ها ، سلامت و تمرینات و حتی کار می‌توان سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار داد. هدف کاردرمانی به طور کلی جلوگیری از پیشرفت بیماری و باز گرداندن توانایی‌های از دست رفته تا حد امکان، جهت بازگشت بیمار به زندگی و سطح فعالیت قبلی است.

وجه افتراق و امتیاز کاردرمانی تاکید آن بر استفاده گسترده از “فعالیت هدفمند ” است. فعالیت هدفمند به فعالیت‌هایی گفته می شود که فرد به طور فعال در آن شرکت دارد. این فعالیت‌ها موجب هماهنگی سیستم‌های جسمی، ذهنی، عاطفی و شناختی شده و در طی انجام آن توجه فرد معطوف به فعالیت است. فعالیت‌هایی که برای درمان انتخاب می‌شوند باید دارای خصوصیات زیر باشند:

· هدف مشخصی داشته باشند.

· منجر به افزایش مهارت های فردی و بالا بردن عملکردهای بیمار شوند.

· مطابق با جنس، سن، علاقه و حرفه بیمار باشند.

· باعث ایجاد حرکات و وضعیت‌های نادرست و نامطمئن نشوند.

· بیمار را در زمینه‌های مختلف جسمی و ذهنی در برگیرند.

· تمرینات درمانی عبارتند از: کاربرد اختصاصی حرکات یا انقباض عضلات بدن جهت افزایش حداکثر عملکرد عضلانی و اسکلتی.

کاردرمانی به طوراختصاصی در زمینه کودکان فعالیت وسیع دارد.

چه کودکانی به خدمات کاردرمانی ذهنی نياز دارند؟

کودکان مبتلا به اختلالات نافذ رشد(اوتیسم، آسپرگر، سندرم رت و …)،کودکان مبتلا به انواع اختلالات یادگیري، اعم از اختلال خواندن(Dyslexia)، اختلال نوشتن(Dysgraphia)، اختلال ریاضیات(Dyscalculia)و نیز کودکانی با مشکلات دست خط، کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و کودکانی با تشخیص اختلال بیش فعالی و نقص در توجه و تمرکز(ADHD)، کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی با عللی چون اختلالات متابولیسم مادرزادی مانند فنیل کتونوریا یا نقایص ژنتیکی( سندرم داون،سندرم لش نیهان، سندرم پرادرویلی،سندرم ویلیامز،سندرم xشکننده و…)، اختلالات یکپارچگی حسی (SID)و رفتارهایی چون حس جویی و اجتناب حسی و…، اختلالات رفتاري مانند (پرخاشگری،لجبازی،بیقراری، وابستگی، نافرمانی، رفتارهای منفی و…)، اختلال هماهنگی رشد، اختلال در مهارتهای دستی(مانند دست نویسی ضعیف)، مشکلات هوشی و کم توانی ذهنی، فوبیا یا ترس شدید، مشکلات ارتباطی- اجتماعی، مشکلات اضطرابی و افسردگی، وسواس، کودکان با اعتماد به نفس پایین، عدم کاربرد یکی از اعضاي بدن و انکار عضو و… .

جمع آوری:ارگوتراپیست میثم شمس

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,